Santa Clara University

Core Committees

Core Curriculum Committee

  • James Bennett, Associate Provost for Undergraduate Studies and Associate Professor of Religious Studies
  • Laura Nichols, Director of the Core Curriculum, Chair of the Core Curriculum Implementation Team and Associate Professor of Sociology
  • Philip Kesten, Associate Vice Provost for Undergraduate Studies and Associate Professor of Physics 
  • Christine Bachen, Director of Assessment and Associate Professor of Communication 
  • Kathleen Villarruel Schneider, Senior Assistant Dean for the College of Arts & Sciences

Faculty Core Committees

Cultures and Ideas 1 & 2
  • Karen Fraser, chair, Art and Art History (term ends 06/2017)
  • Michelle Bezanson, Anthropology (term ends 06/2016)
  • Shannon Vallor, Philosophy (term ends 06/2017)
  • Michael Whalen, Communication (term ends 06/2016)
  • Philip Riley, Religious Studies (term ends 06/2016)
Cultures and Ideas 3  
  • Amy Randall, chair, History (Sabbatical Spring 15; term ends 06/2017)
  • Barbara Molony, co-chair Fall 2015, History (term ends 12/2015)
  • Rohit Chopra, Communication (term ends 06/2018)
  • Sharmila Lodhia, Women's and Gender Studies (term ends 06/2018)
  • Susan Popko, Global Engagement (by appointment)
  • Pancho Jimenez, Art and Art History (term ends 06/2018)
Writing (Critical Thinking & Writing and Advanced Writing)
  • Simone Billings, chair, English (on leave Fall 2015, by appointment)
  • Terry Beers, chair Fall 2015, English (term ends 06/2017)
  • Edward Schaefer, Mathematics and Computer Science (term ends 06/2017)
  • Claudia McIsaac, English (term ends 06/2016)
  • Elizabeth McKeigue, Library (term ends 06/2016)
  • Blake deMaria, Art and Art History (term ends 06/2018)
Religion, Theology, & Culture
  • David Gray, chair, Religious Studies (term ends 06/2018)
  • David Pinault, Religious Studies (term ends 06/2017)
  • Josef Hellebrandt, Modern Languages and Literatures (term ends 06/2016)
  • Kathleen Maxwell, Art and Art History (term ends 06/2016)
  • Daniel Ostrov, chair, Mathematics and Computer Science (term ends 06/2016)
  • Robert Bekes, Mathematics &Computer Science (term ends 06/2018)
  • Steven Chiesa, Civil Engineering (term ends 06/2016)
Second Language
  • Jill Pellettieri, chair, Modern Languages (term ends 06/2016)
  • Gudrun Tabbert-Jones, Modern Language and Literatures (term ends 06/2017)
  • William Greenwalt, Classics (term ends 06/2018)
  • Christopher Kulp, chair, Philosophy (term ends 06/2017)
  • Shoba Krishnan, Electrical Engineering (term ends 06/2017)
  • David DeCosse, Markkula Center for Applied Ethics (by appointment)
  • Scott LaBarge, Philosophy (term ends 06/2016)
  • David Caldwell, Management (term ends 06/2016)
  • Ron Hansen, English (term ends 06/2018)
  • Kelly Detweiler, chair, Art and Art History (term ends 06/2016)
  • Kimberly Hill, Theater and Dance (term ends 06/2017)
  • Nancy Wait-Kromm, Music (term ends 06/2017)
  • Chad Raphael, Communication (term ends 06/2018)
  • Kirk Glaser, English (term ends 06/2017)
  • Linda Garber, chair, Women's and Gender Studies (term ends 06/2017)
  • Christina Zanfagna, Music (term ends 06/2017)
  • Anna Sampaio, Ethnic Studies (by appointment)
  • Tammy Madsen, Management (term ends 06/2016)
  • James Lai, Ethnic Studies (term ends 06/2018)
Natural Science
  • Steven Fedder, chair, Chemistry and Biochemistry (term ends 06/2016)
  • Chris Weber, Physics (term ends 06/2018)
  • David Hess, Biology (term ends 06/2017)
  • Nam Ling, Computer Engineering (term ends 06/2017)
Social Science
  • Adina Ardelean, chair, Economics (term ends 06/2017)
  • Tom Plante, Psychology (sabbatical Spring 16; term ends 06/2018)
  • Jane Curry, Political Science (term ends 06/2018)
  • Elizabeth Day, Liberal Studies (term ends 06/2016)
Civic Engagement
  • Diana Morlang, chair, Political Science (term ends 06/2017)
  • James Reites, S.J.,  Religious Studies (term ends 06/2016)
  • Dongsoo Shin, Economics (term ends 06/2017)
  • Lindsey Cromwell Kalkbrenner, ex officio, Office of Sustainability (by appointment; on leave Winter and Spring 2016)
  • Jerald Enos, Theatre & Dance (term ends 06/2016)
Science, Technology, & Society
  • Richard Barber, Jr., chair, Physics (term ends 06/2017)
  • Angel Islas, Biology (term ends 06/2018)
  • Andrew Garavel, S.J., English (term ends 06/2016)
  • Stephen Chiappari, Applied Mathematics (term ends 06/2016)
  • Keith Warner, ex officio, Miller Center for Social Entrepreneurship (term ends 06/2018)
  • Kate Morris, Art and Art History (term ends 06/2017)
Experiential Learning for Social Justice
  • Renee Billingslea, chair, Art and Art History (term ends 06/2016)
  • Christopher Bacon, Environmental Studies and Sciences (term ends 06/2018)
  • Samiha Mourad, Electrical Engineering (term ends 06/2017)
  • Andrea Brewster, ex officio, Undergraduate Studies (by appointment)
  • Jennifer Merritt, ex officio, Ignatian Center (by appointment)
  • Dale Achabal, Marketing (term ends 06/2016)

  • Lucia Gilbert, chair, Psychology (term ends 06/2016)
  • Phyllis Brown, English (term ends 06/2016)
  • Christine Bachen, Communication (by appointment)
  • JoAnne Holliday, Computer Engineering (term ends 06/2017)
  • Helen Popper, Economics (term ends 06/2018)
  • Laurie Poe, Mathematics & Computer Science (term ends 06/2018)

* In some cases the liaison from the Core Curriculum Implementation Team will serve as committee member and chair. In other cases the committee will select one of the members to serve as chair. Additional members may be added to some committees.